Pomoc terapeutyczna i psychologiczna dla małżeństw

antymatki, poradnia nadzieja, poradnia grudziądz,

Kategorie

Maria Burzyńska

Specjalista pracy z rodziną, ukończyła Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie na Wydziale Studiów Nad Rodzina, oraz Studium Pomocy Psychologicznej w Instytucie Psychologii Zdrowia w Warszawie. Jest terapeutą TSR, edukatorem rodziny, dyplomowanym coachem rozwoju osobistego, oraz mediatorem pojednawczym rodzinnym.
antymatki, poradnia nadzieja, poradnia grudziądz,

"Antymatki"

Grzegorz Łęcicki

Publikacja powstała na podstawie relacji osób, które doświadczyły traumy spowodowanej dysfunkcją rodziny. Jak zaznacza Łęcicki, nawet kilkadziesiąt procent polskich rodzin jest dotkniętych syndromem zubożenia emocjonalnego, spowodowanego nadopiekuńczością lub zaborczością. Dodaje, że wyznacznikiem tego jest m.in. liczba rozwodów. Z jednej strony powoduje je nieprzygotowanie młodych małżonków do zmierzenia się z dorosłością. –  Prawdziwe matki wychowywały powstańców, legionistów, opozycjonistów. Dobrze by było, gdyby ten model Matki Polki, wychowujący człowieka mężnego, dzielnego, wolnego i samodzielnego był realizowany, a nie nagle kobiety objawiały się w rolach męskich, a mężczyźni w kobiecych.

     Z drugiej strony, to także zmiana hierarchii ważności w małżeństwie. Grzegorz Łęcicki wyjaśnia, że w chwili złożenia przysięgi mąż i żona deklarują, że będą dla siebie najważniejsi na świecie, a wszystkie inne relacje zejdą na dalszy plan. – I schodzi także perspektywa tego, że jako rodzice będziemy mieli dzieci. Będziemy je kochać, troszczyć się, ale najważniejszą osoba będzie małżonek. Jeśli ta hierarchia się zmienia, pojawia się niedosyt emocjonalny. Facet czuje się odsunięty z życia, bo dla matki dziecko jest najważniejsze. Nie każdy to wytrzymuje.

     Autor próbuje udowodnić, że naśladowanie najwspanialszego wzoru Najświętszej Maryi Panny Matki Pięknej Miłości; bezinteresowność, ofiarność, dobroć, poświęcenie, tradycyjny ideał Matki-Polki w konfrontacji z doświadczeniem fałszywych wizji miłości macierzyńskiej we współczesnej Polsce. Treść książki oparta jest na podstawie relacji osób, które doświadczyły traumy spowodowanej dysfunkcją rodziny.

Może się także Tobie spodobać....